اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا       مقام معظم رهبری : عدالت، يعنى كمك به مردم محروم و ضعيف. عدالت، يعنى اين‏كه برنامه‏ها و حركت كلى كشور، در جهت تأمين زندگى مستضعفان باشد.       مقام معظم رهبری : نيرويى كه انقلاب و نظام را حفظ خواهد كرد، همين طبقات محروم جامعه هستند.       اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا       مقام معظم رهبری : وظيفه داريم فقر و محروميت را در كشور از بين ببريم و به زندگى اين قشر بيشتر رسيدگى كنيم. اين، وظيفه‏ى ما و وصيت امام است.       مقام معظم رهبری : در محيط كار، سعى كنيد از همه‏ى توان و استعداد و ابتكار خودتان استفاده كنيد.       مقام معظم رهبری : امروز در كشور، رقابت مشروع و مقبول از نظر مردم و ما، فقط رقابت براى خدمت كردن به مردم است.       مقام معظم رهبری : جهت كلى سياستهاى ما، بايد تأمين منافع طبقات محروم باشد.       مقام معظم رهبری : حقيقتاً مردم ولى‏نعمت ما و كارگزاران اين نظام هستند.       مقام معظم رهبری : در مسايل داخلى تأمين عدالت اجتماعى و امنيت عمومى و رعايت طبقات ضعيف و محروم، يك ركن اصلى است.       مقام معظم رهبری : ما اصلاً براى خدمت به مردم آمده‏ايم. فلسفه‏ى وجود ما خدمت به مردم است.       مقام معظم رهبری : مسئولين تا نفس دارند بايد به اين مردم خدمت كنند. بايستى در بين مسئولين مسابقه خدمتگزارى و خدمت‏رسانى به مردم برقرار باشد.       مقام معظم رهبری : نهضت خدمت‏رسانى به مردم يك مبارزه بزرگ و سنگين است.       مقام معظم رهبری : همه مسئولين بايد در خدمت به مردم از يكديگر سبقت بگيرند و يك نهضت خدمت به مردم راه بيندازند.       مقام معظم رهبری : اين انقلاب و نظام مديون پابرهنه‏هاست.      
۱۳۹۷ يکشنبه ۳۱ تير

خدمات بهزيستي در كشور ايران قبلاً توسط افراد خير و مؤسسات خيريه مختلف و بخش محدودي از آن توسط دولت انجام مي‌گرفت. نمونه روشن آن خدماتي بود كه تحت عنوان اوقاف ارائه مي‌گرديد. اين فعاليتها به تدريج به عهده دستگاههاي سازمان يافته اي گذاشته شده و به صورت منسجم تري در خدمت مردم قرار گرفت. در آغاز برنامه عمراني چهارم ( سال 1347 مبناي برنامه‌ريزي براي بخش بهزيستي ) حدود 6 دستگاه دولتي و 12 سازمان عام‌المنفعه غير دولتي و تعدادي مؤسسات خصوصي در سراسر كشور در زمينه خدمات بهزيستي فعاليت داشته و اكثراً از كمك‌هاي قابل توجه دولتي نيز برخوردار بودند.صرف نظر از فعاليتهائي كه بوسيله سازمانهاي غير دولتي گذشته از قبيل سازمان شاهنشاهي خدمات اجتماعي سابق ، جمعيت شير و خورشيد سرخ سابق ، انجمن ملي حمايت كودكان ، جمعيت به اصطلاح خيريه فرح ، بنگاه حمايت مادران و نوزادان و مؤسسات خصوصي صورت مي‌گرفت ، در دستگاههاي مختلف دولتي از قبيل وزارت كشور ، وزارت كشاورزي ، وزارت بهداري ، وزارت آموزش و پرورش ، وزارت كار و امور اجتماعي و وزارت دادگستري نيز اقداماتي در اين زمينه انجام مي‌پذيرفت. ولي عليرغم سرمايه‌گذاريهاي وسيع و تعدد دستگاههاي اجتماعي ، علاوه بر سياستهاي نادرست رژيم گذشته به علت فقدان برنامه جامع و سازمان هماهنگ كننده از مجموع فعاليتها و سرمايه‌گذاريها بهره‌برداري صحيح نمي‌شد.

     پس از پيروزي انقلاب ، بخش بهزيستي از نظر سازمان اداري ، يكبار ديگرمورد تغيير و تحول قرار گرفت. بدين معني كه در سال 1358 كليه سازمانهاي دولتي و مؤسسات غير دولتي كه در زمينه خدمات بهزيستي فعاليت داشتند در وزارت بهداري و بهزيستي وقت ادغام شدند. اين سازمانها عبارت بودند از :

سازمان ملي رفاه خانواده ، جمعيت بهزيستي و آموزشي كودكان و نوجوانان ، جمعيت حمايت از كودكان بي سرپرست ، سازمان ملي رفاه نابينايان ، سازمان ملي رفاه ناشنوايان ، انجمن ملي حمايت كودكان و انجمن توانبخشي ، همچنين قسمتي از فعاليتهاي بعضي سازمانهاي منحل شده از جمله مراكز رفاه خانواده ، سازمان زنان سابق و فعاليت حمايت از خانواده‌هاي بي سرپرست سازمان ملي خدمات اجتماعي به شاخه معاونت بهزيستي وزارت بهداري منتقل شد.

  با تأسيس سازمان بهزيستي كشور در سال 1359 ، كليه فعاليتهاي بهزيستي از وزارت بهداري به اين سازمان انتقال يافت ، همچنين فعاليتهاي خانه‌هاي فرهنگ روستائي از وزارت تعاون و امور روستاها به سازمان بهزيستي كشور منتقل شد.

ستاد سرپرستي و ارشاد براي راهنمائي زنان ولگرد و روسپي كه مستقيماً زير نظر وزارت بهداري و بهزيستي فعاليت مي‌نمود تشكيل شد. اين فعاليت نيز همزمان با تشكيل سازمان بهزيستي كشور به اين سازمان انتقال يافت.

    در جهت تحقق مفاد 21 و 29 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به منظور تامين موجبات برنامه‌ريزي ، هماهنگي ،نظارت  و ارزشيابي و تهيه هنجارها و استانداردهاي خدماتي و توسعه دامنه اجراي برنامه‌هاي بهزيستي در زمينه حمايت از خانواده‌هاي بي‌سرپرست و نيازمند و ارائه خدمات مختلف به كودكان ( مهدهاي كودك و) و تدارك امكانات پيشگيري و توانبخشي حرفه‌اي و اجتماعي معلولين جسمي و رواني و تجديد تربيت آسيب‌ديدگان اجتماعي و حمايت و نگهداري از كودكان و اطفال بي‌سرپرست و معلولين غير‌‌قابل ‌توانبخشي و سالمندان نيازمند و آموزش نيروي انساني خدمات بهزيستي و تامين موجبات تشويق جلب مشاركت و فعاليت گروههاي داوطلب و موسسات غير‌دولتي ، سازمان بهزيستي كشور تشكيل گرديد . ارائه سرويسهاي مختلف به مراجعين نيازمند و داوطلب خدمت و بستر‌سازي براي رشد سريع اقتصادي شامل برنامه توسعه مشاركت زنان در امور اجتماعي و ـ حمايت از خانواده و فرزندان توانبخشي ـ حمايت اجتماعي و نگهداري از سالمندان ، ناتوان‌ها و نيازمندان ـ پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي ، معلوليتها و مبارزه با اعتياد و آگاهسازي عمومي جهت به ثمر نشستن اهداف طرحهاي پيشگيري‌ ـ مشاركت در تأمين مسكن معلولين و نيازمندان ـ حمايت و باز‌تواني معلولين اعم از ذهني و جسمي ـ ارائه سرويسهاي خدماتي به روستاييان نيازمند ـ برپائي روستا مهدها در جهت تربيت فرزندان روستائي .

 شهید محمد علی فیاض بخش بعد از آشنايي با پراكندگي سازمان‌هاي رفاهي و ‌توان‌بخشي كشور و نبود هماهنگي و كارآيي برنامه آن‌ها، با كمك و هم فكري شهيد سيدمحمدباقر لواساني وبا حمایت های شهید مظلوم دکتر بهشتی  و برخي ديگر از همراهان ، لايحه تشكيل سازمان بهزيستي كشور را به شوراي انقلاب پيشنهاد و با پي‌گيري شبانه‌روزي به كار سازماندهي تشكيلات و بودجه و برنامه‌ريزي سازمان بهزیستی  پرداخت. او در كابينه شهيد رجائي به عنوان وزير مشاور و سرپرست سازمان بهزيستي كشور انتخاب شد و تا آخرين لحظه عمر شريف خود مشغول خدمت در اين سنگر بود.

شهيد دكتر فياض‌بخش با مطالعه دقيق به اين نتيجه رسيده بود كه رسيدگي به بيش از 4 ميليون معلول و محروم جامعه‌ ايران و حمايت از محرومان جهان امر عادي نيست كه دولت به تنهايي قادر به انجام آن باشد. بر اين اساس در تنظيم لايحه تشكيل سازمان بهزيستي ، مشاركت كامل مردم را در نظر گرفته بود و همواره توصيه و سفارش مي‌نمود كه به داوطلبان اهميت بدهيد و اگر متوجه مي‌شد كه داوطلبي اعلام آمادگي نموده ولي از او استفاده كامل نشده مي‌رنجيد.

او خود را نماينده معلولان و مجروحان مي‌دانست و در هيأت دولت و مجلس شوراي اسلامي و انقلاب فرهنگي و ديگر مجامع و حتي در جلسات خانوادگي به شرح موقعيت و وضعيت معلولان و مجروحان پرداخته و از حقوق آنان دفاع و امكانات موجود را براي حمايت از آنان بسيج مي‌نمود. او همواره مي‌گفت: «معلولان و مجروحان براي اين مرا وزير كردند كه بتوانم در اين مجالس شركت نموده و صداي آنان را به ديگران برسانم».

آخرين برنامه‌هاي دكتر فياض‌بخش كه با شهادت مظلومانه‌اش به دست مزدوران امپرياليسم ناتمام ماند اجراي كامل طرح كمك به روستانشينان بالاي 60 سال (برنامه پيشنهادي شهيد رجائي)، ايجاد مراكز ساخت دست و پاي مصنوعي در 10 استان كشور، افزايش نظام مشاركت مردمي در اداره سازمان بهزيستي، ... و مهم‌تر از همه اجراي فتواي حضرت امام خميني(ره) مبني بر اجازه مصرف وجوهات شرعيه در سازمان بهزيستي كشور زير نظر حضرت آيت‌الله مهدوي كني نماينده حضرت امام (ره) در سازمان به منظور ارائه خدمات بازتواني به معلولان ، تجديد تربيتي منحرفين اجتماعي و سرپرستي از ايتام و خانواده‌هاي نيازمند به طور گسترده در سراسر كشور و به خصوص روستاها بود.

درحال حاضر عنوانی در این بخش ثبت نگردیده است
Copyright © 2018 behzisty-guilan.ir Inc. All rights reserved.
Powered by : Mahyanet.com